Dni Wierzby Głowiastej
Treść
I dzień 2 marca 2012 Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej w Zespole Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych
Tegoroczne Dni Wierzby Głowiastej organizowane były przez Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka”, oraz Klub Miłośników Przyrody „Rzekotka” z siedzibą w ZS w Piotrkowicach Małych prowadzony przez panią Ewę Gołąb, Anetę Dziedzic i Ilonę Rojewską oraz Sołectwo Opatkowice.
Wszystkich zaproszonych gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół pan mgr inż. Roman Gabrukiewicz oraz pan Krzysztof Kowalski . Pan Waldemar Bucki wręczył tablicę Klubu Miłośników Przyrody ufundowaną przez Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” na ręce Pani Ewy Gołąb, Anety Dziedzic i Ilony Rojewskiej.
Z pomocą pana Kowalskiego dalszą część uroczystości poprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Beata Szafrańska i Damian Nowak. Wykłady były przeplatane śpiewem w wykonaniu Natalii Drozd i Maty Antosik, na gitarze grał Michał Bajołek. Zaproszeni goście: pan Ireneusz Kaługa prezes Stowarzyszenia Grupy Ekologicznej dokonał prezentacji albumu „Bocian” oraz omówił rośliny miechowskich obszarów Natura 2000, a także poruszył temat ochrony przyrody na terenie kraju. Wykładowcy Wyższych Uczelni przekazali zebranym szeroką wiedzę na temat środowiska.
Pan Profesor Andrzej Dubiel z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygłosił referat Pt „Wpływ degradacji środowiska na otaczającą przyrodę”, tematyka wystąpienia
Pana Profesora Stefana Gawrońskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dotyczyła „Ochrony przyrody w terenach rolniczych”.
Członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, animator przyrody Michał Molicki przeprowadził konkursy przyrodnicze, które nie były łatwe. Pierwszy z nich to konkurs „Jeden z 10” w którym zwyciężył Kamil Chmielarski (I miejsce), Angelika Feledykt (II miejsce), Piotr Wojtasik (III miejsce). Pozostali uczestnicy: Ola Biernacka, Kamil Klimek, Maciej Sosfa, Jan Pazdoński, Michał Słodowski, Piotr Gręda, Gabrysia Porębska – otrzymali wyróżnienia. Forma Damian i Michał Staniszewski - to uczniowie, którzy otrzymali nagrody za wykonane butki dla nietoperzy.
Najmłodszy członek Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” Kamil Chmielarski został ukoronowany koroną żabki „Rzekotka”
Wiersz Pt „ Wierzba „ Pana Zdzisława Kulisia recytowała uczennica kl. 3 Technikum Ekonomicznego Paulina Grzyb.
Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Piotrkowicach Małych pod opieką pani Małgorzaty Jacak przedstawiły program artystyczno edukacyjny pt. „O Żabce, która miała marzenia”.
Poczęstunek został przygotowany przez uczniów klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły – zawód kucharz w postaci pieczonych ciasteczek, które były serwowane przez kelnerów, pod opieką Pani Iwony Kobas oraz śledzik w wykonaniu Pani Bożenki Szreniawskiej.
W internacie ciągle rozbrzmiewał dźwięk piejących kogutów. Można było podziwiać wystawę drobnego inwentarza przygotowaną przez Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka”.
Przed internatem pracowała maszyna do rozdrabniania gałęzi drzew przywieziona wraz z nagrodami dla uczestników przez Pana Stanisław Głowę z Zakładu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Rozstrzygnięto konkurs „Praktyczne wykorzystanie wierzby – elementy dekoracji wnętrz i przedmiotów użytkowych”, w którym zwyciężyli Małgorzata Cisak, Daniel Letner, Sabina Letner, opiekunem uczniów była Pani Małgorzata Bogdał, z Centrum Oświatowego w Koszycach.
Za rok prosimy wszystkich chętnych nie tylko uczniów do brania udziału w konkursie „Praktyczne wykorzystanie wierzby – elementy dekoracji wnętrz i przedmiotów użytkowych” oraz zdjęcie formatu A4 dotyczące żaby rzekotki i zwierząt chronionych. Prace należy nadsyłać do stycznia 2013 roku na adres Klub Miłośników Przyrody „Rzekotka” przy Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych. Zapytania należy kierować na e-mail ewa136@o2.pl
Pan Jan Trąbka z piekarni Klimontów upiekł bochny chleba z wizerunkiem wierzby, które zostały podarowane następującym osobom:
Pani Urszula Jarosz
Pani Małgorzata Kwiatkowska
Pani Ewa Baranowska
Pan prof. Stefan Gawroński
Pan Ireneusz Kaługa
W konferencji przyrodniczej uczestniczyło około 120 osób.
Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej zorganizowane w Piotrkowicach Małych i Opatkowicach odbyły się dzięki pomocy sponsorów, którymi byli:
Jan Makowski- Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice, Andrzej Kowalski „Agro - Plon”, Anna i Jerzy Drożdż – Księgarnia „Śnieżka”, „Pinokio”, „kopciuszek”, Dariusz Luty Stacja diagnostyczna i skład węgla w Klimontowie, Justyna i Zenon Lisowiczowie z Krakowa, Władysław Gugulski – Zakład Masarski, Tadeusz Trąbka – piekarnia TE-PE, Elżbieta i Waldemar Buccy – Sklep Mięsny Proszowice, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Antoni i Monika Kopeć, Danuta Bucka – Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Urszula Jarosz – Zespół Placówek „Caritas „ w Proszowicach, Andrzej Solarz- Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy SIGMA S.C , Agnieszka Ozorowska właścicielka sklepu Aleks FHU Moda Męska – ufundował muszki dla uczniów z zawodu kelner. Stanisław Głowa -Utrzymanie Zieleni, FHU „Drewal” – Zdzisław Filipek, Sołtys wsi Opatkowice pan Mazurek i koło Gospodyń OSP Opatkowice.
Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tej imprezy serdecznie dziękujemy.
II dzień 3 marca 2012 Opatkowice
Na łąkach Opatkowskich przystąpiono do części praktycznej. Po zapoznaniu się z przepisami BHP , rozpoczęła się VI akcja ogławiania wierzby. W akcji uczestniczyło 72 osoby.
Wszystko odbywało się pod okiem telewizji, operatorami kamery byli: Pani Lidia Ostólska i Pan Maciej Jaśko. Poczyniania uczniów i pilarzy bacznie śledziło oko kamery i osoba Marszałka Województwa Małopolskiego pan Wojciech Kozak. W ogławianiu wierzby brali udział uczniowie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych, Szkoły podstawowej i Gimnazjum z Klimontowa, Gimnazjum z Proszowic oraz Ostrowa. . Obcięto około 14 sztuk wierzb. Uczniowie z Ostrowa należą do koła Fotograficznego opiekunem którego jest Pan Andrzej Olender. Fotografowali przyrodę między innymi grupki szpaków, i klucz gęsi. Kamil Chmielarski znalazł nawet pierwszą żabkę trawną, budzącą się z odrętwienia zimowego. Pracowity dzień w terenie zakończył się wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasy. Później uczestnicy w Remizie Opatkowice raczyli się bigosem i ciastem drożdżowym, którym częstowały panie z Koła Gospodyń. Kelnerki obsługiwały w strojach krakowskich. Odbyły się ostatnie sprawozdania, podziękowania za udział oraz wybór króla (pan Zdzisław Kuliś) i królowej (pani Marta Zastawnik) wierzby. Żabką Roku 2012 została wybrana pani Ewa Baranowska i pani Justyna Lisowicz.
Konkursy przyrodnicze zostały przeprowadzone przez animatora przyrody Michała Molickiego. Każdy uczestnik był nagrodzony.
Do zobaczenia za rok!