Przejdź do treści
rekrutacja
Przejdź do stopki

Pierwsze spotkanie majowe z przyrodą

Pierwsze spotkanie majowe z przyrodą

Treść

Pierwsze spotkanie majowe z przyrodą na zaproszenie pana prof. Dr hab. Andrzeja Dubiela


Godzina 9:00 16 maja 2012 rok pogoda nas nie rozpieszcza. Dojeżdżamy do Kocmyrzowa do gospodarstwa przyrodniczego pana profesora Andrzeja Dubiela mieszczącego się za Cekierówką. Grupa liczyła 47 uczestników, z członkami Klubu Miłośników Przyrody „Rzekotka” , tak licznej grupy profesor jeszcze nie miał,  przywitał nas gorąco z prezesem Waldemarem Buckim  Stowarzyszenia Proszowskich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” . Pan prof. dr hab. Andrzej Dubiel wykładał na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (weterynarię). Opisał nam bogatą historię swojej rodziny. Ojciec był zarządcą u hrabiego, wiadomości zdobył we lwowskiej szkole gorzelniczej. Trzech synów wykształconych odznaczających się wysokimi zasługami, najstarszy był medykiem – kardiolog, najmłodszy pracuje na AGH wykłada fizykę . całe gospodarstwo to 8 ha na których znajduje się wiele ciekawych gatunków flory i fauny.

Ćwiczenia terenowe odbyły się na świeżym powietrzu były rozważania między innymi na temat ochrony sadów.  Pan prof. posiada stary sad w którym znajdują się drzewa mające do 80 lat między innymi odmiany jabłoni szarej renety, malinowej oberlandzkiej, około 120 sztuk drzew orzechów włoskich. Rozmowy dotyczyły również dzikich zwierząt, szczególnie ptaków które zamieszkują szpalery drzew dębów, jarzębin, lip, wierzby szarej, sosen posadzonych własnoręcznie przez profesora. Na terenie gospodarstwa przyrodniczego znajduje się kilka oczek wodnych dla płazów w których rozmnażają się żaby. Na obiekcie znajdują się tulipanowce, magnolie, również amerykańskie,  sosna czarna, buki, platany. Wiele gatunków zwierząt muflon, kozice, pawie, indory, kury silka które w zależności od ubarwienia upierzenia  leczą np. o upierzeniu niebieskim przeciwdziała biegunce, żółtym to afrodyzjak. Największą atrakcją cieszył się „Kajtek”,  konik który bardzo przywiązał się do swojego właściciela, każdy się z nim witał. W gospodarstwie znajduje się wiele budek lęgowych zamieszkiwanych przez ptaki między innymi sikorkę bogatkę.

Po zakończeniu ćwiczeń terenowych grupa udała się na wykłady do Cekirówki tam przy poczęstunku odbył się konkurs dla sprawdzenia wiedzy przekazanej przez profesora. Wszyscy uczestnicy złożyli życzenia imieninowe profesorowi , Michał Bajołek zagrał sto lat do którego przyłączyli się wszyscy uczestnicy wycieczki. Na koniec profesor wraz z panem Waldemarem Buckim wręczyli upominki członkom Klubu Miłośników Przyrody „Rzekotka” Beacie Szafrańskiej, Ilonie Gudowskiej, Annie Wilczyńskiej, Malwinie Kobas, Paulinie Gaweł, Natalii Drozd, Przemkowi Gładyszowi, Wojciechowi Mętel. Wycieczka upłynęła bardzo szybko dostarczając wielu niezapomnianych wrażeń, humoru dostarczonego przez tak wspaniałego przyrodnika i pasjonata przyrody. Za rok ponowne spotkanie zachęcamy osoby prywatne oraz nauczycieli i uczniów innych szkół do brania czynnego udziału. Więcej informacji na temat działalności  Klubu Miłośników Przyrody „ Rzekotka” w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych.

-----------------------------------------------------------
Ewa Gołąb, Aneta Dziedzic, Ilona Rojewska
 

349737