Przejdź do treści
Zima
Przejdź do stopki

Podsumowanie Dni Wierzby

Podsumowanie Dni Wierzby

Treść

 Sprawozdanie z obchodów VII Dni Wierzby Głowiastej

DZIEŃ PIERWSZY: Zespół Szkół im. E. Godlewskiego w Piotrkowicach Małych,
8 marca 2013

 

Patronat Honorowy VII Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej objął Marszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który zaszczycił swoją obecnością Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych, dokonując otwarcia uroczystości. Dyrektor Zespołu Szkół pan Roman Gabrukiewicz przywitał zaproszonych gości, następnie zaś przemówienia wygłosili: Prezes Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” Waldemar Bucki, Starosta Powiatu Proszowickiego Zbigniew Wójcik, Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice Jerzy Pławecki oraz dr Krzysztof Modry z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Konferansjerzy Patrycja Wypych i Daniel Ceś sprawnie poprowadzili dalszą część imprezy. Uczniowie Anna Wilczyńska i Daniel Całek przypomnieli dotychczasowe akcje związane z obchodami Dni Wierzby Głowiastej. Tegoroczne przedsięwzięcie było siódmym z kolei.

Wierzba głowiasta z roku na rok staje się coraz bardziej popularna nie tylko na terenie powiatu proszowickiego, ale także w całym województwie małopolskim. Pan Zdzisław Kuliś pod natchnieniem akcji napisał wiersz pt. Wierzba, który wyrecytowały uczennice Zespołu Szkół: Daniela Letner, Kasia Miarka, Patrycja Wypych i Anna Michalska. Na uroczystości była również obecna siostra Arkadia, przełożona sióstr zakonnych Duchaczek z Proszowic. Wzruszyła ona obecnych swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, opowiadając o niezwykłym schronieniu przed mrozem i zimową zawieruchą właśnie przy wierzbie. Tę historię w poetyckich słowach zapisał pan Zdzisław Kuliś. Wiersz Dziewczynka i wierzba przedstawiły uczennice klasy pierwszej technikum: Monika Maj, Kamila Mzyk, Klaudia Wawrzeń.

Spotkanie okazało się niebanalną lekcją przyrody, bowiem zaproszeni goście wygłosili tematyczne referaty. Pan profesor Andrzej Dubiel podzielił się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat płazów. Zaprzyjaźniony ornitolog pan Ireneusz Kułaga ze Stowarzyszenia Eko-Bocian z Siedlec wygłosił referat dotyczący budek lęgowych, uatrakcyjniając wykład ich demonstracją. Pan Kułaga jest człowiekiem z wielką pasją, wiele podróżuje, także zagranicę, pogłębiając swoje zainteresowania dotyczące wędrówek bocianów.

Na uwagę zasługiwała część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół, gdyż oprócz recytowanych wspomnianych już wierszy, pojawiły się piosenki wykonywane przez pełną energii i temperamentu Natalię Drozd oraz uroczą Martę Antosik. Michał Bajołek akompaniował młodym talentom na gitarze, wykonując znane współczesne przeboje takie jak: Rzeka marzeń, Male rzeczy, Bez łez. Ponadto Anna Michalska i Patrycja Wypych zaśpiewały piosenkę Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca, która znakomicie wpisała się w klimat przyrodniczego spotkania. Nie zabrakło także w humorystycznej odsłonie żaby i bociana, w wykonaniu Katarzyny Nowak i Agnieszki Lubaszek. Niewątpliwą atrakcją okazał się piękny występ przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego z Piotrkowic Małych, które pod kierunkiem opiekunów pani Małgorzaty Jacak i pani Sylwii Błaut przygotowały przedstawienie pt. Królewna Śnieżka.

Na uroczystości przeprowadzono także konkurs przygotowany przez „Klub Miłośników Przyrody Rzekotka”. Ciekawe pytania, zabawne rebusy i zagadki dostarczały wiele zabawy, rozweselając publiczność. Konkurs poprowadziły Daniela Letner, Agnieszka Kułaga i Angelika Kopeć. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Proszowice. Były to kubeczki wykonane specjalnie na tę okazję, ozdoby podarowane przez Centrum Placówek Caritas z Proszowic oraz Dom Pomocy Społecznej w Łyszkowicach. Anna i Jerzy Drożdż ufundowali książki i sówki. Pierwsze miejsce w rozstrzygniętym konkursie na karmnik zdobyła Katarzyna Świdzińska. Nie ma lepszych od pana Waldemara Buckiego i Justyny Augustyńskiej, bowiem to oni zajęli I miejsce w konkursie na najciekawsze zdjęcie żabki rzekotki. Żabka jest charakterystyczna z przylgami i tak mała, że bardzo trudno ją spotkać. Dlatego też ogłaszamy konkurs na rok 2014 na zdjęcie żabki rzekotki, a dla osób, które nie spotkają jej w swojej okolicy, proponujemy konkurs pt. „Wierzba głowiasta w czterech porach roku”. Mile widziane są również wyplówki sowy pójdźki. Osoby, które je znajdą proszone są o kontakt  z „Klubem Miłośników Przyrody” działającym przy Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych.

Tradycją Dni Wierzby Głowiastej jest wybór „Rzekotki Roku”. Tak było i tym razem. „Rzekotką Roku” została Agnieszka Lubaszek, paradoksalnie przebrana za bociana.

„Klub Miłośników Przyrody Rzekotka” obchodził swoje pierwsze urodziny, toteż na tę okoliczność pan Zdzisław Kuliś napisał wiersz, który został przekazany na ręce pani dyrektor Anety Dziedzic przez starostę Zbigniewa Wójcika. Agnieszka Kułaga opowiedziała o działalności klubu, powołując się na słowa pana Kulisia: „mimo, że młody, to bardzo prężnie działa”.

Tradycyjnym, pięknym gestem naszej uroczystości stało się rozdawanie chlebów z wizerunkiem wierzby głowiastej. Tym razem zostały one złożone na ręce pani Urszuli Jarosz, siostry Arkadii oraz Burmistrza Miasta i Gminy Proszowice Jerzego Pławeckiego.

Na zakończenie uroczystości życzenia złożono także wszystkim kobietom, które w tym dniu 8 marca obchodziły swoje święto, zaś pan Kuliś zadedykował im pełen sympatycznych komplementów wiersz. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek do szkolnej pracowni kelnerskiej, gdzie mogli zasmakować wypieków przygotowanych przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Goście, obsługiwani przez kelnerów naszej szkoły,  w miłej atmosferze częstowali się rybką po grecku, tortem upieczonym z jajek zielononóżki.

Pozostaje nam wyrazić nadzieję, iż inicjatywa organizowania tego typu przedsięwzięć, zawsze znajdzie swoich entuzjastów, którzy swoją pasję i miłość do przyrody zechcą dzielić z innymi.

 

VII Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej

DZIEŃ DRUGI: Opatkowice, 9 marca 2013

Drugiego dnia akcji o godzinie 900 odbyła się zbiórka pod Remizą OSP w Opatkowicach. Po omówieniu zasad BHP przez Ireneusza Kaługę z Grupy Ekologicznej z Siedlec i rozdaniu kamizelek odblaskowych,  wszyscy przeszli na opatkowickie łąki gdzie rozpoczęto  ogławianie wierzb. Pomimo iż temperatura powietrza oscylowała wokół 0o C,  na łąkach w Opatkowicach zebrało się ponad 50 osób, aby czynnie uczestniczyć w obcinaniu wierzb i porządkowaniu terenu. Ponad dwie godziny pracowali pilarze, mieszkańcy Opatkowic i sąsiednich miejscowości a także hodowcy ze Stowarzyszenia PHGRiDI „Zielononóżka”. W pracach brali udział również uczniowie wraz z opiekunami z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych, Zespołu Szkół w Klimontowie, Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum z Ostrowa oraz Gimnazjum w Proszowicach. Przybyli także przedstawiciele MODR - Karniowice, Leszek Mazan, Mieczysław Czuma oraz wiceburmistrz Miasta   i Gminy Proszowice Jerzy Pławecki.

O godzinie 12 00 rozpoczęło się podsumowanie całej akcji w remizie OSP w Opatkowicach. Tam przy bogatym poczęstunku podawanym przez kucharzy i kelnerów z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych,  przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Opatkowic, omówiono całą akcję.

W podsumowaniu  ogławiania wierzb, brał udział po raz drugi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego -Wojciech Kozak, który podkreślił bogate walory tych drzew. Należy zaznaczyć fakt, że województwo małopolskie od kilku lat wspiera  Dni Wierzy Głowiastej w ramach środków z programu „Małopolska Nasz Region, Nasza Szansa”

Prezes Stowarzyszenia PHGRiDI „Zielononóżka -Waldemar Bucki oraz wiceburmistrz- Jerzy Pławecki podziękowali wszystkim za udział w tak pięknej akcji . Wręczono podziękowania, nagrody i dyplomy ufundowane m.in. przez  Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Księgarnię „Śnieżka”. Nagrodzono najmłodszych uczestników akcji braci Antka i Krzysia Nowaków oraz najaktywniejszych: Natalię Rogalę, Darię Jasik, Macieja Sowę i Martę Poświat. Pozostali uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w VII Małopolskich Dniach Wierzby Głowiastej. Wybrano także króla i królową wierzby: królem został Wicemarszałek Województwa Małopolskiego- Wojciech Kozak, natomiast królową wicedyrektor Zespołu Szkół im. E. Godlewskiego w Piotrkowicach Małych –Aneta Dziedzic. Pan Janusz Król z Niezwojowic prezentował swój obraz pt.”Życie rodziny pszczelej”. Całą akcję umilali ciepłym słowem Panowie- Mieczysław Czuma i Leszek Mazan. Organizacji tej dwudniowej imprezy podjęli się:  Zespół Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych, Klub Miłośników Przyrody „RZEKOTKA” z siedzibą w ZS oraz Stowarzyszenie Proszowickich Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza z siedzibą w Klimontowie.

VII Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej zostały zrealizowane głównie dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

" Patronat Honorowy:  Wojciech Kozak - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego”

PARTNEREM PRZEDSIĘWZIĘCIA JEST WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

375040