Wspomnienia z wakacji i nie tylko…
Treść
Niektórzy z Was już pewnie wiedzą, że miałam okazję zwiedzić piękne okolice Canterbury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyć w szkoleniu „Creative Methodology for the Classroom” zorganizowanym przez instytucję doskonalenia zawodowego Pilgrims Ltd., przy Uniwersytecie Kent, w terminie od 23 czerwca do 6 lipca 2013 roku. Było to możliwe ponieważ Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przyznała mi dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Nazwa tego projektu to „Zagraniczna Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych”.
Przez okres 2 tygodni doskonaliłam swoje umiejętności językowe oraz pogłębiałam swoją wiedzę z zakresu metodyki i dydaktyki nauczania języka angielskiego, gdyż kurs przeznaczony był dla nauczycieli języka angielskiego i obejmował zagadnienia dotyczące humanistycznego podejścia do nauczania i uczenia się (m.in. lexical approach, silent way, linguistic psychodrama, communicative language teaching), trwał 64 godziny zegarowe. Na kursie uczono nas, jakie kreatywne metody stosować w uczeniu gramatyki, słownictwa, wymowy i czterech umiejętności, w oparciu o humanistyczne zasady nauczania języka.
Uczestnicy kursu poznali nie tylko zagadnienia czysto teoretyczne. Na szczególną pochwałę zasługuje nasz trener Paul Davis, autor publikacji dotyczących nauczania języka angielskiego, ponieważ potrafił w ciekawy i często zabawny sposób zainteresować nas i zmotywować do wspólnej twórczej pracy, nasza grupa zintegrowała się dzięki niemu bardzo szybko. Sposób prowadzenia zajęć bardzo mi odpowiadał, ponieważ zajęcia prowadzone były głównie w formie warsztatów, na których sami odgrywaliśmy i ćwiczyliśmy różne zadania, często w formie zabawy. Następnie wspólnie analizowaliśmy, omawialiśmy je, wymienialiśmy się spostrzeżeniami, wyciągaliśmy wnioski.
Udział w szkoleniu dał mi możliwość zdobycia cennego doświadczenia, wymiany spostrzeżeń z innymi uczestnikami kursu, ale także ćwiczenia moich umiejętności językowych. W trakcie zajęć mieliśmy okazję poznać wiele aspektów dotyczących kultury, która tak ściśle związana jest z językiem. Organizacja szkolenia była także dobra, ponieważ zajęcia obywały się nie tylko w klasie, ale stwarzały uczestnikom możliwość żywego kontaktu z kulturą.
Znaczna część zajęć, szczególnie po południu, poświęcona była warsztatom kulturowym, czy wycieczkom, w ramach których uczestnicy mieli okazję lepiej poznać kulturę, tradycje, zwyczaje. Zwiedziłam m.in. piękne historyczne miasto Canterbury i okolice, port i miasto Dover i okolice, Londyn i wiele innych urokliwych angielskich miejsc . W trakcie popołudniowych zajęć mogliśmy również uczestniczyć w seminariach i warsztatach prowadzonych przez wykładowców specjalizujących się w różnych dziedzinach nauczania języka angielskiego oraz innych zaproszonych gości. Przygotowano dla nas liczne prezentacje, w tym multimedialne.
Zagadnienia omawiane na zajęciach będą bardzo przydatne w mojej codziennej pracy pedagogicznej, a zdobyte materiały z powodzeniem wykorzystam na lekcjach, ponieważ będą stanowić nowe wyzwania, co pozwoli podnieść skuteczność nauczania. Również dla mnie, stosowanie technik poznanych na kursie będzie atrakcyjne i pozwoli na ucieczkę od rutyny.
Zachęcam do udziału w podobnych projektach dla nauczycieli, ale i dla uczniów także, wystarczy tylko odrobina chęci, aby znaleźć odpowiednie szkolenie, naprawdę warto. J
mgr Joanna Pabiańczyk