Przejdź do treści
Zima
Przejdź do stopki

Goście z Francji

Goście z Francji

Treść

W czerwcu bieżącego roku ZS w Piotrkowicach Małych gościł francuską studentkę Xenię L’Perron, która przyleciała do Polski, by odbyć praktykę zawodową w jednym z lokalnych gospodarstw zajmujących się hodowlą krów. Xenia została zaproszona do gospodarstwa pana Janusza Koziary w Hebdowie, gdzie pod opieką gospodarza zapoznała się ze specyfiką i warunkami rozwoju polskich hodowców, wspomaganych środkami finansowymi z Unii Europejskiej. Studentka była znakomicie przygotowana do odbycia praktyki, wyposażona w wiedzę na temat potrzeb i wymagań zwierząt, produkcji mleka, toteż okazała się ciekawym partnerem do rozmów na powyższe tematy z właścicielem gospodarstwa. Jednocześnie jej zachwyt wzbudziła czystość posesji, bardzo dobra i efektywna organizacja pracy, uprzejmość, gościnność i otwartość pana Koziary oraz jego rodziny. Przyznała, iż nie spodziewała się tak ciepłego przyjęcia wśród obcych ludzi, w nieznanym dotąd sobie kraju. Niemniej jednak gospodarstwo, które w naszych oczach jest bardzo duże (ponad 40 krów), przez młodą kobietę uznane zostało za „very small” – we Francji hodowcy przygotowani są zwykle do pracy ze znacznie większą ilością bydła.

Nie mniejsze uznanie zagranicznej studentki zyskała szkoła w Piotrkowicach Małych, szczególnie młodzież z klasy II Td, która z entuzjazmem witała w swoim gronie nieco starszą koleżankę. Język angielski był nieoceniony we wzajemnej komunikacji. Okazało się, iż większość uczniów tejże klasy potrafi swobodnie rozmawiać po angielsku, co dla Xenii stanowiło możliwość wymiany doświadczeń, spostrzeżeń dotyczących szkolnego życia, problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie we współczesnym świecie. Te rozmowy znalazły swój finał przy wieczornym ognisku, które zapłonęło dzięki osobistemu zaangażowaniu Gościa z Francji. 
Pobyt w Polsce dla Xenii L’Perron zakończył się wcześniej niż zaplanowano z uwagi na problemy rodzinne, niemniej jednak zdążyła ona zwiedzić Kraków, poznać historię i najważniejsze zabytki tego miasta, kupić prezenty dla bliskich. Ponadto bardzo zależało jej na tym, aby udać się do Muzeum w Oświęcimiu, by skonfrontować swoje wyobrażenie o tym miejscu z rzeczywistością. Przyznała, iż fakty związane z obozem koncentracyjnym w Auschwitz budzą ogromne zainteresowanie młodzieży francuskiej, ale nie słyszała nigdy o łagrach sowieckich. Zwiedzając muzeum, Xenia rejestrowała kamerą niemal wszystkie jego miejsca, odczytując głośno tablice informacyjne, by móc zgromadzony materiał pokazać rodzinie we Francji. Wizyta w tym wstrząsającym miejscu niewątpliwie wywarła na Xenii ogromne wrażenie.

Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z nauczycielami ze szkoły MAYENE, przedstawicielami francuskich farmerów, którzy chętnie odwiedzają Polskę i z przyjemnością przyjmują naszych uczniów do swoich gospodarstw na praktykę zawodową. Te wzajemne relacje są bardzo cenne dla obu stron. Nie ograniczają się bowiem do wymiany towarzyskich uprzejmości, lecz przynoszą wymierne korzyści, wynikające z przekazywania sobie konkretnych wiedzy i doświadczeń. W sierpniu tego roku po raz kolejny gościliśmy grupę rolników z Francji, którzy zwiedzali miedzy innymi szkolne warsztaty i dyskutowali o determinacji polskich gospodarzy, którzy dążą do rozwoju, mimo ogromnych trudności zewnętrznych.
---------------
mgr Angelika Wypych-Znaj
 
374946