Przejdź do treści
rekrutacja
Przejdź do stopki

45 lat Szkoły - Galeria

45 lat Szkoły - Galeria

Treść

 Jubileusz 45-lecia istnienia Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych stał się okazją do spotkania wielu osób związanych z funkcjonowaniem szkoły. Zaproszeni goście to przede wszystkim emerytowani dyrektorzy: Pan Janusz Wróblewski, Pan Józef Pabian, Pan Wincenty Krawiec, nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, przedstawiciele organu prowadzącego placówkę: Starosta Powiatu Proszowickiego Grzegorz Pióro, Członek Zarządu Powiatu Jacek Tomasik, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Anna Karbowniczek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Proszowickiego Barbara Gacek oraz Wiesław Antos, Radni Powiatu Proszowickiego: Maria Łakoma oraz Krzysztof Madejski. Ponadto swoją obecnością dodali rangi uroczystości Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron. Ponadto w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek współpracujących ze szkołą od wielu lat: Wójt Gminy Koniusza  Wiesław Rudek, Komendant Powiatowej Policji w Proszowicach Jerzy Groński, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach  Barbara Chmurzyńska, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Proszowicach Zdzisława Stopińska, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Proszowicach Katarzyna Bandoła, Kierownik ARiMR w Proszowicach Józef Krzeczek, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Niegardowie i Piotrkowicach Małych Dalila Adamczyk, Dyrektor Gimnazjum w Proszowicach Pani Maria Bielska -Kahan. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą, która wprowadziła w nastrój zadumy nad przemijającym czasem. Po powitaniu przybyłych gości  przez pana dyrektora Romana Gabrukiewicza i panią dyrektor Anetę Dziedzic nastąpiły okolicznościowe przemówienia, których treścią były wspomnienia, refleksje, osobiste spostrzeżenia dotyczące roli, jaką Zespół Szkół Rolniczych (poprzednia nazwa) odegrał w regionie, którego znaczna część mieszkańców prowadziła działalność rolniczą.

    Pierwsi uczniowie w Piotrkowicach Małych zasiedli do ławek 6 września 1971 roku. Rok szkolny z uwagi na opóźnione prace budowlane i remontowe został przesunięty o kilka dni. To właśnie na oczach zatrudnionych nauczycieli, uczniów i z ich udziałem tworzono szkołę, której istnienie zawdzięczamy zaangażowaniu, determinacji i ciężkiej pracy wielu osób. Internat, w którym zamieszkało około 150 uczniów, sprzątany był i meblowany właśnie przez nauczycieli i młodzież rozumiejącą, że każda pomoc jest potrzebna w tak ważnym przedsięwzięciu, w sytuacji, gdy firmy budowlane nie dotrzymują zobowiązań. Pierwszymi kierunkami kształcenia były: 5-letnie Technikum Ochrony Roślin, 3-letnie Technikum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. W kolejnych latach uruchomiono Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Upraw Polowych, którą przekształcono w 1985 r. w Technikum Mechanizacji Rolnictwa, do którego również obecnie nie brakuje chętnych. Ważne słowa padły z ust pana dyrektora Janusza Wróblewskiego, piastującego to stanowisko przez 19 lat, który z wielką pasją mówił o swojej pracy w Zespole Szkół. To właśnie z jego inicjatywy szkoła nawiązała w 1989 r. wieloletnią współpracę ze szkołą rolniczą w Kobenz z Austrii, co umożliwiło wymiany uczniów na praktyki. Podobną współpracę nawiązano z Liceum Rolniczym w Mayenne we Francji. W kwietniu 1992 r. czworo uczniów z ZS wyjechało z francuską grupą wycieczkową na 6-tygodniową praktykę we Francji, a następnie każdego roku kolejni chętni uczniowie korzystają z szansy zdobywania doświadczenia za granicą.

    W swoich wypowiedziach Goście podkreślali, że pomimo upływu czasu i rozmaitych zmian, niezmienne pozostały uniwersalne wartości, których nośnikiem stał się Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych: wychowanie patriotyczne, szacunek dla pracy, zwłaszcza tej na roli, dla tradycji,  miłość do „Małej Ojczyzny”, którą szczególnie rozwijał pan dyrektor Henryk Pomykalski, inicjując przedsięwzięcia, które uczyniły szkołę miejscem pamięci dla bohaterów regionu i ofiar totalitaryzmu.

   Kolejnym punktem uroczystości był pogram artystyczny przygotowany przez panią Iwonę Piotrowską i panią Paulinę Nieckulę-Kopeć. Młodzież wcieliła się w rolę bohaterów Konopielki Edwarda Redlińskiego i zaprezentowała fragmenty utworu, zapewniając widowni znakomitą zabawę. Piosenki wykonane przez Natalię Nowak przy dźwiękach akordeonu (Maciej Fedorczyk) wprawiły uczestników wydarzenia w radosny nastrój. Dla miłośników tańca towarzyskiego pani Joanna Szaporów przygotowała występ uczniów, którzy w eleganckich strojach zaprezentowali walca wiedeńskiego. Z udziałem pana Janusza Wróblewskiego i pani Kazimiery Szywalskiej pokrojono ogromny tort, odśpiewano Sto lat, po czym Goście wraz z nauczycielami udali się na poczęstunek do szkolnej stołówki.

    Każdy człowiek związany z Zespołem Szkół zostawia w nim cząstkę siebie, własne pomysły, inicjatywy, marzenia, korzystając jednocześnie z dorobku i osiągnięć poprzedników. Ta wielopokoleniowa działalność sprawiła, że szkoła aktywnie działa w różnych obszarach, zapewniając uczniom możliwość realizacji własnych pasji i rozwój zainteresowań, uzupełniając i modernizując bazę dydaktyczną i sportową, starając się sprostać wymaganiom współczesnej rzeczywistości.

--------------

Angelika Wypych-Znaj

349441