Przejdź do treści
Zima
Przejdź do stopki

„Logistyka świeżych warzyw i owoców” AMPLUS - wycieczka zawodoznawcza -Technik Logistyk

Treść

W dniu 8 czerwca 2017 roku druga klasa Technikum Logistycznego oraz Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych odbyła programową wycieczkę do firmy AMPLUS z siedzibą w Prandocinie Iły i Niegardowie. Firma nosi nazwę "AMPLUS" od słowa największy, obficie zaopatrzony.  Początki istnienia sięgają roku 1992 roku. Firma powstała od podstaw, obecnie liczy 25 lat. Przez wiele lat Firma działała tylko w Niegardowie. Powstawały kolejne hale i linie produkcyjne. Dziś w Niegardowie  można jeszcze zobaczyć pierwszy budynek z rampą dla małych samochodów dostawczych.  Na obecną chwilę w Prandocinie i  Niegardowie łącznie znajduje się 40 000m2 powierzchni chłodniczych.

Zwiedzanie zakładów rozpoczęło się od wysłuchania kilku ciekawych  wykładów o działalności Firmy. W Amplus troska o jakość swoich produktów rozpoczyna się już na polach u swoich dostawców. Firma działa bardzo innowacyjnie. Wprowadza i upowszechnia nowoczesne technologie w uprawach warzyw i owoców tak, aby ich jakość, a przede wszystkim zdrowotność była na jak najwyższym poziomie. Firma zbudowała sieć stacji meteorologicznych które zbierają dane meteorologiczne z obszarów na których rosną warzywa które trafiają do Amplus. Dane te są porównywane z modelami chorobowymi i jeżeli przekroczoną wartości krytyczne dla poszczególnych chorób to dla danego obszaru wysyłane są do producentów komunikaty sms o zagrożeniu. Jest to bardzo innowacyjne bo rolnik otrzymuje informację wtedy, gdy jeszcze nie ma żadnych objawów chorób na roślinach. Przy stacjach umieszczone są pułapki feromonowi i tablice barwne z których obraz też trafia do Amplus informując o pierwszych sygnałach o możliwym nalocie szkodników na plantacje. Firma posiada obecnie 16 stacji rozmieszczonych w całej Polsce. Dzięki tej metodzie rolnicy mogą ograniczyć ilość zabiegów chemicznych do niezbędnego minimum.
Dalsza część wykładów opisywała drogę jaką przebywa produkt dostarczony do Amplus przez rolników, aż do półki sklepowej. Uczniowie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych dowiedzieli się, że wszystkie warzywa i owoce przechowywane są w specjalnych komorach z dostosowaną temperaturą dla danego gatunku. Dowiedzieli się również, że ozon nie zagrażający zdrowiu ludzi może posłużyć do przedłużenia trwałości owoców i warzyw. Mogli zobaczyć, jak wyglądają urządzenia produkujące ozon i w jaki sposób jest on stosowany. Uczniowie z Technikum Logistycznego mogli prześledzić sposób znakowania i etykietowania produktów oraz sprawdzić jakie informacje ukryte są w każdej etykiecie. Dowiedzieli się również co to są „inteligentne opakowania”, i że opakowania foliowe mogą również przyczynić się do przedłużenia żywotności warzyw i owoców, jeżeli są wykonane z odpowiedniego materiału.

Uczniowie zobaczyli przy okazji zwiedzania zakładu że Firma działa przyjaźnie dla środowiska. Zużyte i zabrudzone kartony są przy użyciu specjalnej maszyny prasowane i zgniatane, a następnie formowane w kostki, gdzie w takiej postaci oddawane są do recyklingu. Części organiczne z przyjętych warzyw i owoców poddawane są segregacji, a następnie wywożone z zakładu w odpowiednich kontenerach do biogazowni,  gdzie pozyskiwana jest z nich energia elektryczna.

Niedawno w "AMPLUSIE" w Niegardowie powstała linia do produkcji past warzywnych pieczonych, a następnie pasteryzowanych bez użycia konserwantów.  Nowe produkty odnalazły już swoich klientów i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Firma posiada certyfikaty i standardy, które zaświadczają, że produkty wprowadzone na rynek konsumenta są bezpieczne i przebadane. Amplus posiada bardzo dużą ofertę produktów z certyfikatem GlobalGAP. Sama zaś Firma wdrożyła  międzynarodowe standardy standardy BRC, IFS, QS i Agro Eko. Firma dostarcza produkty do większości sieci sklepów w Polsce i do wielu odbiorców  w Europie.

Firma działa bardzo prężnie, pozyskując na rynku coraz to nowych odbiorców. Wprowadza  innowacyjne rozwiązania, a żywność wprowadzana na rynek jest bardzo dobrej jakości. O kondycji firmy świadczy fakt, że miesięcznie dostarczanych jest ok. 1200 dostaw to jest około 1500 – 1800 palet dziennie. Dzięki tej wycieczce młodzież mogła poznać mechanizmy w logistyce i handlu świeżymi produktami, oraz zobaczyć możliwości jakie płyną z innowacji i modernizacji .

 

Uczniowie:  Beata Stefańczyk , Karol Kowalski

374840