Przejdź do treści
Zima
Przejdź do stopki

Wizyta monitorująca w Niemczech.

Wizyta monitorująca w Niemczech.

Treść

 

W ubiegły weekend tj.13-14 października odbyła się wizyta monitorująca praktyki odbywanej przez uczniów ZS w Piotrkowicach Małych w ramach projektu Erasmus+ „Europejski staż krokiem w dorosłą przyszłość”. Monitoring przeprowadzony został przez dyrektora szkoły panią Anetę Dziedzic, wicedyrektora pana Jarosława Okrajka, koordynatora projektu panią Anetę Jaraczewską oraz  panią Joannę Pabiańczyk nauczyciela języka angielskiego.  Grupa 13 uczniów z Technikum Samochodowego, Technikum Logistycznego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z panami Jarosławem Kurpiosem i Konradem Szreniawskim  przebywa właśnie w Schkeuditz, w Niemczech. Uczniowie pracują w niemieckich warsztatach samochodowych, restauracjach gastronomicznych i przedsiębiorstwach logistycznych, uczą się języka niemieckiego, uczestniczą w programie kulturalnym.  Delegacja ze szkoły sprawdziła prawidłowość przebiegu stażu, warunki mieszkaniowe i żywieniowe. Zmonitorowano także zakłady pracy, w których pracują uczniowie; koordynator projektu sprawdziła również dzienniczki praktyk.

W piątek delegacja spotkała się z właścicielami zakładów pracy, gdzie omówiono przebieg praktyk. Wszyscy pracodawcy chwalili zaangażowanie, umiejętności praktyczne oraz językowe naszych uczniów. Nasi uczniowie byli podziwiani za staranność, pracowitość i rzetelność. Sami spotykali się z wielką życzliwością i pomocą ze strony niemieckich pracodawców i pracowników. Wizyta potwierdziła prawidłowość przebiegu praktyk. Uczniowie wykonują w zakładach pracy czynności zgodne z programem zawartym w porozumieniu o programie stażu.

Korzystając z pięknej pogody Dyrekcja wraz ze praktykantami, opiekunami oraz Paniami Jaraczewską i Pabiańczyk zwiedzili w ramach programu kulturowego Lipsk. Pan Jarosław Kurpios pełnił rolę przewodnika, oprowadzając nas po zakątkach tego pięknego miasta, tym samym opowiadając ciekawostki historyczne związane z postaciami Jana Sebastiana Bacha czy Goethego. Spacerując po najważniejszych zabytkowych obiektach Lipska mieliśmy okazję zobaczyć: Stary Ratusz - jedna z piękniejszych budowli niemieckiego renesansu, Kościół św. Mikołaja, który stał się słynny na całym świecie w roku 1989, kiedy to dał początek „pokojowej rewolucji“, która utorowała drogę do zjednoczenia Niemiec, Kościół św. Tomasza - główne miejsce twórczości Jana Sebastiana Bacha. Mieliśmy również okazję być na placu zwanym Naschmarkt (targ łakoci,) gdzie stoi XVII wieczny barokowy gmach giełdy oraz pomnik związanego z miastem Goethego. Niesamowite wrażenie zrobił na nas Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal), największy pomnik Niemiec z platformą widokową na wysokości 91 metrów, upamiętniający bitwę koalicji antyfrancuskiej z wojskami Napoleona w 1813 roku.

Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie ze wszystkimi  13 praktykantami, przeprowadzone zostało   badanie ankietowe na temat odbywanych praktyk, uczniowie zdawali swoje relacje o wykonywanej pracy, wyrażali swoje zadowolenie z odbywanych praktyk, pozytywnie oceniali stosunki międzyludzkie, integrację z pracownikami w zakładach pracy  oraz  realizację programu kulturowego.

Koordynator projektu  Aneta Jaraczewska

374827