Kuchnia Japońska - Wycieczka TŻiUG
Treść
Uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych 20 lutego 2019 roku uczestniczyli w zajęciach dotyczących kuchni Japońskiej od tradycji po nowoczesność oraz mogli nauczyć się parzyć herbatę i jej spróbować.
Na początku Pani przedstawiła rodzaje kuchni Japońskiej a potem je bardzo dokładnie omówiła. Między czasie mieliśmy możliwość oglądania dań przygotowanych jako atrapy. Każdy uczeń otrzymał pałeczki, za pomocą których mógł nauczyć się ich wykorzystania ćwicząc na pimpolkach.
I rodzaj kuchni Washoku – to japońskie jedzenie
Japończycy spożywają w dużych ilościach washoku – czyli ryżu, owoców morza, algi, ryby tłuste, wszystko to jest dostępne ze względu na położenie geograficzne. Podawane jedzenie jest bardzo starannie przygotowywane i dekorowane roślinami występującymi o danej porze roku są to: kwiat, trawa itp. Żywność spożywana przez nich musi być zdrowa i odżywcza . Bardzo często stosują temperę, czyli ciasto do obtaczania krewetek, owoców, warzyw . Kimono – Oden – to warzywa gotowane, które służą jako dodatek. T Sukemono – to kiszonki dekorujące potrawy. Dowiedzieliśmy się również, że dania są dopasowane do pór roku. Nie są przyprawiane tak mocno jak u nas. Japończycy stosują w swojej kuchni bardzo małą ilość soli i innych przypraw. Stosują Udon czyli gruby makaron o szerokości palca, Soba to ciemny, gryczany makaron podawany latem na bambusowych tackach z glonami. Jedzą również szaszłyki z ryby Yakizakana. Sushi, Agedashi tofu twarożek sojowy można go podawać na surowo, gotować lub smażyć.
II rodzaj kuchni Yoshoku – to zachodnie potrawy (zainspirowane potrawami zachodnimi)
Tu pojawiają się ziemniaki, chleb, mięso. Możemy wyróżnić następujące potrawy:
Kare Raisu – ryż z kary (Indie) marchewka i ziemniaki bez przypraw
Omurice – je się na śniadanie – to ryż zawinięty w naleśnik
Korokke – masa ziemniaczana z kawałkami mięsa (podobne do naszych mielonych kotletów) z dodatkiem kapusty.
III rodzaj kuchni to inne dania
Mięso z ryżem – pasta ze sfermentowanej soi z tofu i cebulką dymką oraz glonami.
Origiri – przekąska, ciasteczko ryżowe z nadzieniem tuńczyka lub kurczaka z majonezem
Ramen – jajko na półtwardo z plastrami, ciasto z Maruto
Okonomiyaki – placki na bazie mąki, jaja, wody , przysądzane na wielkich tacach („usmaż sobie co chcesz”)
Tokoyaki – kulki z ciasta z ośmiornicy i sosem okonami posypane suszoną rybą
Bento – zmieścić całe jedzenie w pudełeczku – przygotowany posiłek do pracy, szkoły itp. Czyli pudełeczko z przedziałkami.
Yakitori – szaszłyki ze smażonego kurczaka
Matcha i wagashi – zielona herbata sproszkowana z miasta Udi, bardzo często wykorzystywana do barwienia ciast i pożywienia.
Wagashi to słodycze są bardzo słodkie
IV Etykieta
Czyli jak prawidłowo zachować się przy stole, obyczaje itp.
Jedzenie w restauracjach podawana jest przy wysokich stołach, tradycyjnie to siedzenia na poduszkach, lub street ford (yatai) jedzenie które porusza się na taśmie jak coś nam odpowiada to jemy a płacimy na podstawie stery talerzyków.
Dowiedzieliśmy się również na temat zwyczajów jak posługiwać się pałeczkami i w jaki sposób ich nie należy używać np. nie wolno wbijać je w jedzeni, pokazywać nimi na inne osoby. Przed i po posiłku należy wypowiedzieć odpowiednie formułki. Gdy leży ręczniczek to używamy go tylko do rą nie wolno przemyć nim twarzy. Przy stole należy odpowiednio się zachować np. opowiadając o kimś powinniśmy go wychwalić a o sobie mówimy skromnie. Przy stole nie można wycierać nosa, można natomiast siorpać. Obsługa musi się do wszystkich uśmiechać, kłaniać się „klient nasz pan” , nie zostawia się napiwków, za wodę w Japoni nie płaci się, pije się ją do woli.
Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi, i jak powstaje herbata zielona, czarna i czerwona Potem bacznie obserwowaliśmy cały rytuał parzenia herbaty. Mieliśmy możliwość spróbowania zielonej herbaty , jednak nie wszyscy mieli odwagę jej spróbować. Opinie smaku herbaty były różne, czy ktoś jeszcze raz posmakuje jej smaku? Kto wie.
Ewa Gołąb