Przejdź do treści
rekrutacja
Przejdź do stopki

Europejski staż ku lepszej przyszłości

Treść

      „Europejski staż ku lepszej przyszłości” to kolejny projekt mobilnościowy realizowany przez Zespół Szkół im. E. Godlewskiego w Piotrkowicach Małych. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 225 556,56 PLN. Okres realizacji projektu: 31.12.2019 - 30.12.2021 r.

      20 uczniów szkoły kształcących się w kierunku technik informatyk i technik logistyk odbywa zagraniczny staż we Włoszech. Organizacją pobytu zajmuje się firma IFOM z siedzibą Bolonii.

      Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i organizacyjnych uczniów. Cele szczegółowe projektu można odnieść w szczególności do uczniów:

  • zwiększenie szans na europejskim rynku pracy dzięki zagranicznym stażom zawodowym,

  • wzrost kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych,

  • możliwość rozwoju zawodowego,

  • wzrost umiejętności językowych i interpersonalnych,

  • kształtowanie postaw tolerancji i otwartości, zdecydowania w działaniu, odpowiedzialności, przedsiębiorczości.

     Cele szczegółowe można odnieść też do szkoły i partnera i obejmują one:

  • podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkole,

  • dostosowanie oferty edukacyjnej do wymogów europejskiego rynku pracy,

  • nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, zdobycie nowych doświadczeń,

  • zwiększenie świadomości międzykulturowej,

  • zwiększenie mobilności zawodowej.

      Uczestnictwo w międzynarodowym stażu sprawi, że uczeń wyróżni się z wśród innych kandydatów na rynku pracy. Tylko niewielki procent osób starających się o pracę może pochwalić się zagranicznym doświadczeniem zawodowym. Udział w stażu wiąże się z pracą w wielokulturowym środowisku. Dzięki pobytowi za granicą uczniowie poszerzą swoje horyzonty i staną się ludźmi ciekawymi świata. Zagraniczny staż to cenne doświadczenie zawodowe - poznanie zagranicznego środowiska pracy, zwyczajów, ale również specyficznych potrzeb klientów. To także szansa na poprawę kompetencji językowych, gdyż w dzisiejszych czasach profesjonalna znajomość języka otwiera drzwi do kariery zawodowej, zwiększa mobilność międzynarodową itd.

      Uczniowie zakwalifikowani do projektu uczestniczyli w wsparciu językowo-kulturowo-pedagogicznym organizowanym w szkole. Poprzez zajęcia z języka angielskiego poznali bliżej słownictwo branżowe i elementy gramatyki umożlwiające komunikację w środowisku obcojęzycznym. Zajęcia z pedagogiem obejmowały trening aktywności, kompetencji społecznych, integracyjnych oraz planowanie kariery zawodowej. Podjęta była tematyka komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych, w rozłące z najbliższymi, radzenia sobie w środowisku międzynarodowym. Zajęcia kulturowe pozwoliły na poznanie historii, kultury i obyczajów włoskich, zagadnień związanych z religią, przynależnością rasową, zwyczajami panującymi we Włoszech oraz odmiennością kulturową Polski i Włoch.

      Z uczniami wyjeżdżającymi na staż została podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz zaświadczenia krajowe wystawione przez organizację partnerską i szkołę.

      Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, odzież robocza, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.

 

 

 

348834