Przejdź do treści
2
Przejdź do stopki

Tradycyjny sad

Treść

      „TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

       Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini- sadu składającego się z co najmniej 5 drzew

      Projekt adresowany jest dwutorowo: do młodych ludzi, ponieważ wiedza na temat umiejętnej uprawy i walorów zdrowotnych owoców z drzew tradycyjnych odmian jest potrzebna wśród młodego pokolenia, aby umiało zapewnić sobie wartościowe pożywienie w przyszłości, jak również do całego społeczeństwa, ponieważ obecnie pracujące osoby mogą podjąć decyzję o założeniu sadu przydomowego złożonego ze starych odmian.

      Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian wiśni oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

      Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji. Do konkursu został zgłoszony zespół Piotrowickie Wisienki w składzie Weronika Szczygeł, Martyna Patyna, Karolina Nowak, Maja Kopeć, Krystian Wajda.  Pracować będą pod opieką nauczyciela Pani Ewy Gołąb. Komunikacja z zespołami będzie się odbywała poprzez platformę internetową. To projekt grantowy gdzie uczniowie dwukrotnie z naszej szkoły otrzymali granty i w 3 edycji zajęli  drugie miejsce w ogólnopolskim , dzięki czemu zostały posadzone dwa mini sady drzew owocowych grusz i śliw. Przed uczniami wiele pracy i zabawa przy, której zdobędą potrzebną wiedzę.

361840