Przejdź do treści
rekrutacja
Przejdź do stopki

„Szlakiem Młodej Polski”

Treść

      Pierwsze wiosenne promienie słońca zachęciły nas do spędzenia czasu poza szkolnymi murami, toteż wyruszyliśmy do Krakowa, by udać się na dłuższy spacer tzw. „Szlakiem Młodej Polski”. Spotkanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Placu Matejki, by następnie podążyć w stronę Rynku Głównego i Wzgórza Wawelskiego.

     Wiele miejsc, pozornie znanych i widzianych już wcześniej, uczniowie odkrywali na nowo, poznając ciekawostki i anegdoty z nimi związane. Wśród nich był gmach Akademii Sztuk Pięknych wzniesiony dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Jana Matejki. Co ciekawe, Matejko był jednocześnie przeciwnikiem wzniesienia eklektycznego budynku Teatru Miejskiego na Placu Św. Ducha. Młodzież poznała m. in. Jamę Michalika, czyli lokal, którego bywalcami bywali studenci i profesorowie, pisarze, poeci oraz goście zafascynowani zjawiskowym towarzystwem. To tutaj w 1905 r. Jan August Kisielewski  założył kabaret  „Zielony Balonik”, a ciastka nosiły nazwy Mickiewicz, Słowacki lub Flirt.

     Na Plantach zainteresowanie wzbudziła ciekawa rzeźba, przedstawiająca wybitnych matematyków: Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Wykonana została na upamiętnienie 100-lecia rozmowy dwóch młodych wówczas uczonych, która miała się toczyć między Collegium Novum a Wawelem. Na dłużej zatrzymaliśmy się także na dziedzińcu najstarszego budynku Akademii Krakowskiej – Collegium Maius, by poznać miejsce, w którym studiował Mikołaj Kopernik, posłuchać pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur i podziwiać mechanizm zegarowy prezentujący orszak historycznych postaci.

     Na koniec pyszna pizza, jazda tramwajem i seans filmowy w kinie „Cinema City” w Galerii Kazimierz.

348559