Przejdź do treści
rekrutacja
Przejdź do stopki

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół

Treść

Uroczyste obchody 50-lecia Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego

w Piotrkowicach Małych

      Dnia 29 maja 2022 r. na terenie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych odbyła się piękna uroczystość obchodów 50-lecia pracy szkoły, która objęta została patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Pana Łukasza Smółki. Warto przypomnieć, iż pierwsi uczniowie w Piotrkowicach Małych zasiedli do ławek 6 września 1971 r. Rok szkolny z uwagi na opóźnione prace budowlane i remontowe został przesunięty o kilka dni. To właśnie na oczach uczniów i z ich udziałem tworzono placówkę, w której uczymy się obecnie. Jej istnienie zawdzięczamy zaangażowaniu, determinacji i ciężkiej pracy wielu osób. Internat, w którym zamieszkało około 150 uczniów, sprzątany był i meblowany właśnie przez jego mieszkańców, rozumiejących, że każda pomoc jest potrzebna w tak ważnym przedsięwzięciu w sytuacji, gdy firmy budowlane nie dotrzymują zobowiązań.

      Pierwsze klasy w Piotrkowicach to: 5-letnie Technikum Ochrony Roślin, 3-letnie Technikum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. W kolejnych latach uruchomiono Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Upraw Polowych, którą przekształcono w 1985 r. w Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Ten kierunek atrakcyjny jest także obecnie z uwagi na rolniczy charakter naszego regionu. Z inicjatywy pana dyrektora Janusza Wróblewskiego w 1989 r. szkoła nawiązała współpracę ze szkołą rolniczą w Kobenz z Austrii, co umożliwiło wymiany uczniów na praktyki. Znakomite relacje obu szkół zaowocowały wieloletnią przyjaźnią i wzajemnymi wizytami. Podobne relacje połączyły naszą szkołę z Liceum Rolniczym w Mayenne we Francji. Mijające lata przyniosły wiele zmian, niemniej jednak niezmienne pozostały uniwersalne wartości, których nośnikiem stał się Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych: wychowanie patriotyczne polegające na aktywnym uczestniczeniu uczniów w ważnych dla Polaków uroczystościach, szacunek dla pracy, dla tradycji, miłość do „Małej Ojczyzny”, której miernikiem staje się własny rozwój, poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość, pamięć o przeszłości. Na terenie naszego obiektu w listopadzie 2004 roku z inicjatywy pana dyrektora Henryka Pomykalskiego usypano Kopiec Pamięci Narodowej poświęcony ofiarom totalitaryzmu. Wewnątrz kopca ulokowano kamienie z miejsc pamięci narodowej: Chocimia, Kamienia Podolskiego, lwowskiego Cmentarza Orląt. Ponadto na kopcu umieszczono tablicę z nazwiskami ofiar Katynia, pochodzących z naszego regionu proszowickiego.

       Tradycja i osiągnięcia szkoły, która na przestrzeni 50 lat rozwijała swoje możliwości, dynamicznie reagując na zachodzące w Polsce zmiany i oczekiwania młodzieży, są bardzo bogate. Wspomnienia i spostrzeżenia Gości uczestniczących w wydarzeniu potwierdzają znaczenie Zespołu Szkół w życiu lokalnego środowiska.

     Część oficjalna spotkania rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przed szkołą, w której uczestniczyli zaproszeni Goście związani z pracą w Starostwie Powiatu Proszowickiego, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rolnictwa, emerytowani nauczyciele, starsi i młodsi absolwenci, przedsiębiorcy i darczyńcy wspierający finansowo i materialnie podejmowane przez szkołę działania oraz wiele innych osób, których życie w rozmaity sposób związane jest ze szkołą.

      Powitalna przemowa pana dyrektora Jarosława Okrajka wprowadziła nastrój nostalgii za minionymi latami, ale jednocześnie była pełna optymistycznych i radosnych myśli dotyczących funkcjonowania szkoły, która poza funkcją edukacyjną i wychowawczą podejmuje wiele wyzwań związanych z aktualnymi wydarzeniami (miejsce kwarantanny w czasie pandemii, schronienie dla matek i dzieci z Ukrainy). Swoją perspektywę postrzegania szkoły przedstawili także jej dwaj wieloletni dyrektorowie: pan Janusz Wróblewski oraz pan Henryk Pomykalski, których zasługi dla rozwoju i budowania wizerunku placówki są bezcenne.

      Młodzież Zespołu Szkół pod kierunkiem pani Joanny Szaporów zaprezentowała dla zgromadzonych Gości piękny tradycyjny taniec - “Polonez Husarii” Krzesimira Dębskiego. Część artystyczną uzupełnił koncert pani Iwony Piotrowskiej z uczniami naszej szkoły oraz młodzieżą i dziećmi z Ukrainy, które stały się częścią naszej szkolnej społeczności.

      Piękna pogoda sprzyjała spacerom po obiekcie, długim rozmowom, wspomnieniom w towarzystwie dawnych kolegów ze szkolnej ławy, wspólnym fotografiom. W szkolnej stołówce czekał na Gości ciepły posiłek i słodki poczęstunek, a dla tych, którzy nie chcieli się szybko rozstawać i kończyć to wyjątkowe spotkanie zbyt wcześnie - “Bal Absolwentów” w czuszowskim “Gościńcu”.

      Jubileusz szkoły to czas wspomnień, refleksji, ale także początek czegoś nowego, co niewątpliwie budować będziemy na solidnych fundamentach. Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych ze swoją bogatą tradycją motywuje i inspiruje do stawiania sobie wysokich wymagań.

      Dyrekcja Zespołu Szkół pragnie serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom, bez których to ważne wydarzenie nie odbyłoby się z takim splendorem. To wielki dla nas honor i zaszczyt, że są Państwo gotowi nieść wsparcie materialne w ważnych dla szkoły momentach. Dziękujemy firmom: “Admet”, “PIK”, “Chemirol”, “Stanek Machinery”, “Speed Truck”, “M&A Krupińscy”, “Ek-Rol”, “Agro-Bet”, “Agrobud”, “Perfect Beauty”, “Infinity” oraz Krzysztofowi Ciesielskiemu, Annie Łopacie i Wiesławowi Gorzałczanemu, Mateuszowi Kawuli, Adrianowi Karasiewiczowi (Gabinet Rehabilitacji Leczniczej). Dziękujemy także Urzędowi Marszałkowskiemu, Starostwu Powiatowemu w Proszowicach oraz grupie Azoty S.A.

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://drive.google.com/drive/folders/1xyUWRUe9SlMIoa3OD12LEHrGcf1R1aZh?usp=sharing

348554